Aplikace kvantitativních metod v ekonomických disciplínách

O nás

Výzkumný tým Aplikace kvantitativních metod v ekonomických disciplinách, jehož činnost je orientována do oblasti Economics and Business (50 200 FORD), nabízí spolupráci, konzultační činnost nebo poradenství včetně komplexních řešení v následujících oblastech:

  • Predikce bankrotů, komplexní vyhodnocení výkonnosti a stability firem a organizací včetně organizací veřejného sektoru za použití pokročilých statistických metod a nástrojů Business Intelligence (Ing. Kateřina Mičudová, Ph.D.).
  • Sdílení dat, především účetních a finančních dat českých společností. Členové týmu jsou připraveni spolupracovat na společných výzkumech zaměřených na porovnání výkonnosti firem, institucí, organizací a jiných subjektů v různých zemích (Ing. Kateřina Mičudová, Ph.D.).
  • Aktivity členů týmu se i nadále soustřeďují na analýzu chování a předpovědi vývoje akciových a komoditních trhů. Jsou zkoumány rozdílná kritéria a faktory technické a fundamentální analýzy za použití různých přístupů včetně analýz očekávání růstu. V dalším se výzkum týmu zaměřuje na oblast finančních technologií (FinTech) zejména v oblasti využití kvantitativních metod statistické analýzy, data miningu, strojového učení a zapojení umělé inteligence. V souvislosti s rychlým rozvojem využití umělé inteligence s podporou velkých jazykových modelů probíhá výzkum propojení umělé inteligence a data science. Spolu s tím je také zkoumán vliv a dopad využití umělé inteligence ve finančních službách, marketingu a podnikových procesech. Část aktivit týmu je zaměřena také na podporu výzkumu členů ostatních kateder v oblasti marketingu a podnikové ekonomiky. (doc. RNDr. Mikuláš Gangur, Ph.D., Ing. et Mgr. Milan Svoboda, Ph.D.).
  • Stálost preferencí v čase mezi studenty prvních ročníků studia. Činnost výzkumného týmu se zaměřuje na výzkum sociálních, časových a rizikových preferencí a chování vyvolaných ve standardních ekonomických experimentech. Opakované provádění experimentů vytváří dynamický panel dat. Tým je připraven provádět experimenty ve spolupráci s ostatními univerzitami a jejich studenty. (JUDr. et Ing. David Martinčík, Ph.D.)
  • Zaměstnanost ve venkovských oblastech, produkce potravin, ochrana životního prostředí, transparentnost a efektivita potravinových řetězců. Členové výzkumného týmu zjišťují hlavní determinanty budoucího vývoje zaměstnanosti a zjišťují: (i) jak způsoby jednání mohou zlepšovat fungování venkovských trhů práce, (ii) dopady redukce používání pesticide a hnojiv na ekonomiku a životní prostředí, (iii) dopady aplikace nových technologií na transparentnost a efektivitu potravinových řetězců zásobování, (iv) dopady náhrady energií z fosilních zdrojů a produktů alternativami na bio základě. (prof. Ing. Ján Pokrivčák, Ph.D., M.S.)
  • Dopadové evaluace. Hodnocení dopadů jednotlivých politik a jejich nástrojů na socio-ekonomickou situaci na národní a regionální úrovni. Aplikace standardních nástrojů typu kontrafaktuální evaluace (CIE), input-output analýzy, CGE a DSGE modelů. Předpokládanými zájemci o tento typ výzkumu jsou především státní instituce (typicky ministerstva uplatňující podpůrné nástroje kohezní politiky EU či jiných). Jedná se primárně o aplikovaný výzkum zpracovávaný na zakázku (smluvní výzkum).
    Příkladem může být zpracování dopadové evaluace specifického cíle 2.3 a 2.4 Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost pro MPO ČR. (prof. Ing. Jan Čadil, Ph.D., doc. RNDr. Mikuláš Gangur, Ph.D., Ing. et Mgr. Milan Svoboda, Ph.D.)
    https://dotaceeu.cz/cs/evropske-fondy-v-cr/narodni-organ-pro-koordinaci/evaluace/knihovna-evaluaci/vysledkova-evaluace-specifickych-cilu-2-3-a-2-(1)
  • Trh práce. Členové týmu se věnují specifickým aplikovaným problémům trhu práce jako je například tzv. productivity-pay gap a gender-pay gap. Tuto problematiku analyzuje v závislosti na dostupných datech a konkrétním zadání na národní i regionální úrovni a také na úrovni mikroekonomických (firemních) analýz. Výzkumný tým se problematice věnuje jak z pohledu základního výzkumu, tak výzkumu aplikovaného, resp. smluvního. Základní výzkum je prováděn de facto neustále, zatímco smluvní výzkum závisí na daných potřebách zadavatele. Příkladem může být zpracování analýzy nerovnosti v odměňování pro firmu BDA, s.r.o. (prof. Ing. Jan Čadil, Ph.D., doc. RNDr. Mikuláš Gangur, Ph.D., Ing. et Mgr. Milan Svoboda, Ph.D.)
    https://www.bdadvisory.eu/cs/blog/job-grade-camouflage-when-low-gender-pay-gap-does-not-mean-equal-pay
  • Trh nemovitostí. Členové týmu se věnují problematice trhu nemovitostí, dostupností bydlení, tzv, housing-iduced poverty a tématům, které s touto problematikou souvisí. Příkladem může být modelování bublin na trhu nemovitostí (standardní modely typu VAR, SVAR apod.), vytváření map dostupnosti bydlení a z nich odvozených analýz, konstrukce kompozitních indikátorů apod. (prof. Ing. Jan Čadil, Ph.D., doc. RNDr. Mikuláš Gangur, Ph.D., Ing. et Mgr. Milan Svoboda, Ph.D.)

Personální obsazení

Dokumenty a důležité odkazy


Skupina: MODELY OCEŇOVÁNÍ OPCÍ (Lukáš, Gangur, Svoboda, Mičudová)

Skupina: VÝZKUM NÁSTROJŮ DATA MININGU A JEJICH VYUŽITÍ PRO ŘEŠENÍ EKONOMICKÝCH PROBLÉMŮ (Gangur, Svoboda)

Skupina: VÝZKUM PROBLÉMŮ V ŘÍZENÍ ZEMĚDĚLSKÝCH A POTRAVINÁŘSKÝCH PODNIKŮ SE ZAHRNUTÍM GLOBÁLNÍCH ASPEKTŮ (Pokrivčák, Rajčániová, Martinčík, Plevný)

Skupina: ŘEŠENÍ KONKRÉTNÍCH VARIANT DISTRIBUČNÍHO PROBLÉMU (Plevný, Gangur)

Skupina: VYUŽITÍ PREDIKTIVNÍCH TRHŮ V MANAGEMENTU PRO PODPORU ROZHODOVÁNÍ (Gangur)

Skupina: ŘEŠENÍ VYBRANÝCH EKONOMICKÝCH PROBLÉMŮ PRIZMATEM EXPERIMENTÁLNÍ EKONOMIE (Martinčík)

Kontakt

Aplikace kvantitativních metod v ekonomických disciplínách (AKMED)

Univerzitní 22, 30614 Plzeň

Telefon: