Kýbl akademické krve

Aktuálně

48. Kýbl akademické krve
48. Kýbl akademické krve - pondělí, 10.04.2014 - CHEB - https://www.facebook.com/kyblakademickekrve

Informace o akci

titulní foto Kýbl akademické krve je studentskou akcí chebské části Fakulty ekonomické ZČU v Plzni, zaměřenou na bezpříspěvkové dárcovství krve, která se zrodila v zimním semestru akademického roku 1993/94 jako „produkt“ cvičení tehdy nově vyučovaného předmětu Propagace (dnes Marketingová komunikace).
Na výzvu vyučujícího zúčastnit se odběru se na přednášce přihlásilo asi deset studentů. Jejich úkolem pak bylo využít teoretických principů marketingové komunikace v interpersonální komunikaci se spoluľáky na koleji, vyzkoušet si své komunikační schopnosti a přesvědčit další studenty k hromadnému odběru. První odběr jsme nazvali „Kýblem akademické krve“ a uskutečnil se 9. prosince 1993 za účasti 36 dárců, z nichž 12 studentů si vyzkoušelo dárcovství poprvé v životě. První darovaná krev na chebské Transfuzní stanici byla odebrána prof. ing. Karlu Křikačovi, DrSc.

Název Kýbl akademické krve byl zvolen proto, že obsah této nádoby představuje 15 litrů, což je možno zajistit odběrem 30 dárců. A 30 dárců je optimální počet z hlediska pracovního režimu transfuzní stanice.

Jak se to dělá si můžete prohlédnout zde: 1, 2, 3, 4.

Přehled uskutečněných odběrů dokládá celkovou účast 525 dárců, díky kteří poskytli 1360 odběrů (cca 590 litrů krve). Poprvé v životě si dárcovství krve vyzkoušelo 486 studentů.

S Kýblem krve je však spojena i odborná a publikační činnost, v tomto tématu ojedinělá nejen v České republice. Dokládá to i prezentace našich výzkumů na VIII European Congress of the International Society of Blood Transfusion "ISTB 2003" v tureckém Istambulu.

Dárcovství krve je nejen bohulibou činností, ale má též význam morální , pedagogický a společensko-kulturní . Dárce odměňují čeští výtvarníci účastnickými listy vysoké umělecké hodnoty. Dosud podpořili Kýbl krve tito výtvarníci: Jana Andešová, Jiří Anderle, Jindřiška Bernátová, Adolf Born, Alena Burešová, Jiří Černý, Libor Deanemark, Inka Delevová, Adolf Dudek, Karel Franta, Laura Elena Rodriguez Garciduenas, Václav Hereit, Eva Hnyková, Zuzana Honsová, Vendi Milan Hůrka, Břetislav Charwot, Jiřina Illková, Alena Kadavá, Magdalena Křesťanová, Michaela Lesařová-Roubíčková, Eduard Milka, Jaroslav Němeček, Aleš Poláček, Lenka Procházková, Jan Rapin, SPŠ keramická Karlovy Vary, Valdemar Sokol, Ladislav Stenko, Ivan Svatoš, Michal Špora, Miroslav Štěpán, Miriam Štěpánová, Petr Urban, Jana Vacková, Honza Volf a Jan Vyčítal.

Kýbl krve pochopitelně přináší naší fakultě pozitivní publicitu a image v mysli veřejnosti a sklízí společenské uznání .

Literatura
Nově zapsaní do Kýble akademické krveKontakt:

logoIng. Libor MICHALÁK, CSc.
Ing. Jan TLUČHOŘ(jtluchor@kmo.zcu.cz)